הסרת שיער בלייזר בזמן הריון – כן או לא?

נשים רבות מוצאות את עצמן תוהות האם מותר לבצע הסרת שיער בלייזר בזמן הריון, והאם זה לא מסכן את ההריון או העובר באיזושהי צורה.

לעיתים מדובר באישה בהריון שרוצה להסיר שיער, ולעיתים במישהי שמנסה להיכנס להריון ובמקביל מעוניינת להתחיל בטיפולים להסרת שיער. מכיוון שאין מחקרים חד משמעיים בנושא, ואין תשובה מדעית, בדוקה וברורה לשאלת הסרת שיער בלייזר בהריון, רוב מכוני הסרת השיער נמנעים מלבצע הסרת שיער בלייזר בהריון. ננסה להבין מדוע.

נציין שעל קוראי המאמר האחריות המלאה בקבלת ההחלטה, אנחנו ממליצים שלא לבצע את הטיפולים בזמן ההריון – כתבה זו היא סיקור בלבד.

צמיחת שיער הורמונלית בזמן הריון

כאמור, תוצאות ברורות למחקרים אין, אבל עובדה ידועה היא כי אחד הגורמים המשפיעים יותר מכל על צמיחת השיער היא פעילות הורמונלית שונה. השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף האישה בזמן ההריון הם גדולים, באופן טבעי, ושיעור יתר הוא אחת התופעות הידועות העשויות להתרחש במהלך הריון. בהתאם לזאת, הסרת שיער בלייזר בזמן הריון עשויה להיות פשוט בזבוז זמן וכסף, ואף לזרז את צמיחתן של שיערות נוספות.

האם מותר לעשות הסרת שיער בלייזר בהריון?

כל המחקרים שנעשו עד היום לגבי הסרת שיער בלייזר במהלך ההריון לא מצאו סיכון לעובר, או לאישה הנמצאת בהריון, כתוצאה מהטיפולים. מחקרים המתבצעים ממש עכשיו בודקים אפשרות לפגיעה לטווח ארוך כתוצאה מטיפולי הסרת שיער בלייזר לנשים בהריון, אך מדובר במחקרים ארוכי טווח, שאמורים להסתיים שנים ארוכות אחרי סיום ההריון בלידה מוצלחת, ונצטרך להמתין עוד 20 שנה לפחות לתוצאותיהם. מכיוון שעדיין לא הוכח שאין נזק לטווח ארוך, מעדיפים רוב העוסקים בתחום להימנע מלבצע טיפולי הסרת שיער בלייזר בהריון.

כניסה להריון באמצע סדרת טיפולים

נשים לא מעטות מתחילות סדרת טיפולים להסרת שיער בלייזר, ולאחר כמן נכנסות להריון, בין אם הריון מתכונן או הריון מפתיע. ברוב המקרים, כאמור, הגוף המטפל מפסיק את הטיפולים, או לפחות ממליץ על כך, ברגע העידכון של האישה בנוגע להריון, אך מה קורה עם הסרת השיער עצמה? בניגוד לדיעה המושמעת מדי פעם על ידי מי שאינו בקיא בתחום, הפסקה של סדרת טיפולי הסרת שיער בלייזר בזמן הריון  אינה פוגמת בתוצאות הטיפולים שהושגו עד עכשיו, גם אם נדמה שהשערות חוזרות לצמוח. לכל שערה שלושה מחזורי צמיחה, ולא כל הזקיקים נהרסים מיד. הזקיקים שנהרסו לא ישובו להצמיח שערות, אך אלה שעדיין לא נהרסו ממשיכים להצמיח שערות וגורמים לאשליה שתוצאות הטיפול נמחקו.

השורה התחתונה

תחום הסרת השיער בלייזר הוא צעיר יחסית והשימוש בלייזר לצורך הסרת שיער, בהריון ולא בהריון, התחיל רק לפני 17 שנה. השאלה האם מותר או אסור לבצע הסרת שיער בלייזר בזמן הריון נשארה פתוחה עד היום, בשל כל הסיבות שמנינו עד כה, על אף שנראה, לפחות על פניו, כי אין בכך סיכון. כמו המלצתם של רוב המכונים, גם ההמלצה שלנו לנשים בהריון היא להימנע מטיפולי הסרת שיער בלייזר בזמן ההריון, ולדחותם עד לאחר הלידה.

הערה:

יש לפנות לרופא המטפל לקבלת ייעוץ מקצועי, אין לראות בכתבה זו ובאמר בה אישור כלשהו, נושא הריון הוא רגיש מאוד ולכן יש לקבל ייעוץ רפואי מקצועי.